Jaka beczka na działkę lub do ogrodu?

Na działce i w ogrodzie przede wszystkim używa się beczek na wodę, do zbierania deszczówki. Wodą taką można podlewać sadzonki, warzywa i kwiaty. Można także umyć ręce, naczynia, używane narzędzia i sprzęty ogrodnicze. To doskonałe rozwiązanie, aby mieć beczkę na działce. To zarówno naturalne wpisanie się w trend eko, ale także praktyczne rozwiązanie przyczyniające się do oszczędności wody i zrównoważonego rozwoju środowiska.

Jak wybrać beczkę na deszczówkę?

Jest duży wybór beczek, które nadają się do trzymania wody, ale są też takie, które się do tego celu nie nadają. Z kręgu zainteresowania należy wykluczyć przede wszystkim beczki metalowe surowe w środku. Nie nadają się one z oczywistych powodów: taka beczka będzie w rdzewiała od wilgoci.

Wśród metalowych beczek wybierajmy zatem te ocynkowane lub malowane farbą chemoodporną w środku. Beczki takie powinny być odporne na warunki atmosferyczne oraz na kontakt z płynami, w szczególności z wodą.

Beczki na wodę mają różną pojemność Możemy wybrać beczki o odpowiadającej nam pojemności, w zależności od preferencji i planowanego zużycia wody np. małe 60 litrów lub duże 200 litrów. Należy pamiętać o wadze takich beczek po napełnieniu. Pusta beczka stalowa 60L waży ok. 4 kg, a 200L ok. 15 kg. Po napełnieniu będą ważyły proporcjonalnie do pojemności zgromadzonej deszczówki.

Ciekawym rozwiązaniem może być ustawienie rusztowania i połączenie 2-3 beczek jedna nad drugą. Możemy zastosować wtedy beczki o mniejszej pojemności, które nie będą stanowiły dużego ciężaru.

Beczki mogą mieć także 1 do 3 otworów, usytuowanych w wieku lub z boku beczki, w tzw. pobocznicy. Standardowo takie otwory mają 2 cale lub ¾ cala, są gwintowane i zamykane na korki lub zakrętki. Najczęściej można spotkać beczki, które mają dwa otwory na przeciwległych krańcach wieka. Jeden z nich ma 2”, a drugi ¾ ”. Do wybranego otworu można dokupić i zamontować kraniki.

Trzeba też zwrócić uwagę na samo wieko. Wieko może być fabrycznie, na trwałe przymocowane do beczki. Beczka taka nie otwiera się, ma jedynie otwory na kraniki. Beczka może mieć także zdejmowane i zapinane na klamrę wieko. Wieko może być bez otworów lub mieć dwa standardowe otwory. Wieko także powinno być ocynkowane lub pomalowane farbą chemoodporną, aby było odporne na wodę.

Czy Twoi sąsiedzi łapią deszczówkę?

Zaobserwuj, czy twoi sąsiedzi stosują już beczki do łapania deszczówki i podlewania roślin na działce lub w ogrodzie? Jeśli tak, być może warto wziąć z nich przykład. Jeśli jeszcze tego nie robią, to ty możesz być liderem i ustanowić nowe trendy i zwyczaje w swoim otoczeniu.


Poprzedni artykuł >>

Następny artykuł >>

Zobacz beczki dostępne teraz >>


#Beczka na wodę #beczka na deszczówkę #Beczka na ropę #beczka na olej #Beczka na benzynę #Beczka na paliwo #Beczki stalowe #beczki metalowe #Beczki ocynkowane #Hoboki #Beczki z atestami